Nepřehlédněte
Články
11. 5. 2021 - Ing. Alena Horáková
Pepa z Litvínova: důsledky finanční negramotnosti
Tak zněl název velmi zajímavé přednášky pana prof. Ing. Jakuba Fischera, Ph.D., děkana Fakulty informatiky a statistiky VŠE v Praze.
Přednášku online v MS Teams si v pondělí 10. května 2021 vyslechlo více než 300 studentů naší školy. Pomocí poutavého a vtipného příběhu Pepy z Litvínova byly zdůrazněny chyby, které negramotný Pepa dělal: nehledal si práci, nevýhodně si půjčil na televizor, televizor přestal splácet…
Při přednášce jsme mohli vidět, jak lze využít důležitá data z webových stránek Informačního systému o průměrném výdělku www.ispv.cz či jaké jsou možnosti využití různých kalkulaček na webu www.vyplata.cz. Při této devadesátiminutové přednášce jsme se dozvěděli, jaké jsou sociální dávky, v jaké výši lze čerpat podporu v nezaměstnosti, jak fungují RPSN, čistá současná hodnota nebo úročení dluhu. Zjistili jsme i další zajímavé informace.
Poučení z přednášky lze shrnout:
- Na příběhu Pepy jsme zjistili, že i malá půjčka může způsobit velké problémy.
- Je třeba při půjčce počítat RPSN a porovnávat různé druhy půjček.
- Při restrukturalizaci dluhu je třeba značné obezřetnosti.
- Je potřeba pozorně číst podmínky, i ty (respektive zejména ty) psané malým písmem.
- Finanční negramotnost může způsobit škody sociální (nezaměstnanost, ukončení školní docházky…) i hospodářské (nezaměstnanost, snížený výběr daní, nižší HDP).
- Studujeme nejen za účelem uplatnění na trhu práce, ale i kvůli kvalitnějšímu životu ve společnosti.
Děkujeme panu profesoru J. Fischerovi za skvělou přednášku!