Články

AI a my: Přátelé, nebo nepřátelé?

Na mezinárodním setkání Tool Fair – Tech Tonic Motion in Learning se diskutovalo o digitálních technologiích, jejich možnostech a variantách použití, ale také o celkovém vnímání technologií ve škole.


Setkání, které se odehrálo na Islandu, se účastnilo téměř 150 lidí z 35 zemí Evropy, ale třeba i z Egypta nebo Maroka. Bylo to jako digitální olympiáda, kde se ale místo medailí rozdávaly nápady a inspirace. Nebyli tam jen nadšenci a podporovatelé AI, ale i skeptici, takže rozhovory byly velmi různorodé, zajímavé a poučné. 

Jedním z témat bylo také vytvoření bezpečného prostředí, kde se nikdo nemusí stydět za své dovednosti či naopak nedostatky. Velké diskuze se vedly o tom, jak takového prostředí můžeme dosáhnout. Závěr? Bude to prostřednictvím vzdělávání, podpory a respektu. Organizujme workshopy zaměřené na empatii a digitální gramotnost, podporujme otevřenou komunikaci a anonymní zpětnou vazbu. A nezapomeňme na zábavné a kreativní nástroje, které nám pomohou udržet krok s rychlým vývojem technologií.

Příjemným zjištěním bylo, že naše škola není v oblasti AI pozadu. Naopak, jsme na dobré cestě, když se snažíme vzdělávat pedagogy a studenty a nabízíme jim některé nástroje, jako jsou Canva a Copilot, zdarma. Výzvou však zůstává najít rovnováhu a nezapomínat na emoce, které AI vyvolává a může vyvolat. Je důležité, abychom se zaměřili nejen na technologický pokrok, ale také na emocionální a mentální pohodu všech zúčastněných.