Články

Tenkrát na Maltě

Šest studentů naší školy se vrátilo z měsíční stáže na Maltě.


 

Na ostrov odlétali s cílem absolvovat odbornou praxi v zemi, kde budou vystaveni odlišné kultuře, nejen firemní. Právě tyto kulturní odlišnosti je od začátku nutily přehodnotit některé zažité stereotypy. Pro některé studenty bylo překvapením, jak funguje maltská domácnost, někteří se podivovali nad pestrou paletou lidí bloumajících po ulicích města, ale snad všichni studenti museli bojovat s nespolehlivostí a chaotičností místního dopravního systému. Dostat se včas do práce znamenalo používat analytické myšlení a jistou dávku improvizace (spoléhat na Google Maps nebo na aplikaci Tallinja nestačilo).

Nesporným pozitivem je, že zaměstnavatelé vysoce oceňovali pracovní nasazení a dovednosti studentů při plnění pracovních úkolů. Za to patří našim studentům dík a uznání. A stejně tak naprostá většina stážistů hodnotí pracovní náplň jako adekvátní a užitečnou.

K aktivitám zahraniční stáže však nepatří pouze práce. Je důležité, aby se studenti vraceli domů se vzpomínkami, které jim v budoucnu zajistí pocit blízkosti k zemi, kde během stáže žili. Měli tedy možnost využít řadu výletů ve volných dnech. Svezli se na loďkách v dechberoucí jeskyni Blue Grotto, procházeli se majestátní Valletou, prošli se po útesech Dingli Cliffs a vyrazili trajektem na ostrov Gozo, který obdivovali z horní paluby autobusu hop on - hop off. Tam je sice zcela nečekaně překvapil déšť, avšak naštěstí teplá, globalizovaná náruč řetězce McDonald’s jim ochotně nabídla skrýš.

Kromě výletů byli studenti také nabádáni, aby mezi svými spolupracovníky a členy hostitelské rodiny vyzvídali informace týkající se specifik života na Maltě. Měli za úkol zjistit, jak vyrábí Malta elektrickou energii, jaké jsou slavné maltské firmy, jakou pláž mají Malťané nejraději atd.

Studenti jsou tedy zpět doma a budou mít dva měsíce prázdnin na to, aby si sami vyhodnotili, co vše jim stáž na Maltě přinesla.