Nepřehlédněte
Dny otevřených dveří na OA
- pátek 22. listopadu 10:00–17:00 hod.
- sobota 23. listopadu 9:00–12:00 hod.
- program
- přihláška přijímačky nanečisto – odkaz
Mladý ekonom 2024
- 22. listopadu 2024
- pravidla
Články
3. 9. 2016 - Ing. Dagmar Poznarová
Lekce britské kultury v přímořském Eastbourne
Díky zapojení do projektu Teachers´ European Refreshment Erasmus+ jsem se v červenci zúčastnila zahraničního kurzu pro učitele British Culture and Language in the Classroom, který pořádala Eastbourne School of English.
Přímořské město Eastbourne, ležící v hrabství Východní Sussex v regionu jihovýchodní Anglie, mě uchvátilo. Má asi 100 tisíc obyvatel a podobně jako známější Brighton je vyhledávaným cílem britských i zahraničních turistů. Návštěvníci města a velké množství zahraničních studentů, kteří zde studují angličtinu (často i dlouhodobě), vlévají do města život. Eastbourne je navíc bránou do národního parku South Downs s překrásnou dominantou největších křídových útesů táhnoucích se po pobřeží směrem na západ.
Proč jsem si vybrala tento kurz? Profesní život každého jazykáře bývá po určité době často hodně rutinní a právě pobyty v dané zemi umožní získat nové impulsy do další práce, načerpat nejnovější informace a postupy, které slouží k obohacení vlastní výuky.
Jak kurz probíhal? Bylo nás osm učitelů z různých evropských zemí a dva výborní britští lektoři, kteří se střídali a hodiny vedli. Tematicky jsme pokryli vybrané oblasti, kterými byly například historie, literatura, Britové a britské ikony, britský humor, irská otázka, média, noviny, poslech zpráv, jazyk novinářů, hovorová angličtina, nové technologie, kreativní psaní a nemohla chybět diskuse na horké téma Brexit. Musím říct, že jako skupina učitelů jsme si velmi „sedli“. Trávili jsme spolu hodně času - ve škole i mimo školu. Pořádali jsme výlety do okolí, účastnili jsme se různých místních akcí, včetně návštěvy divadla nebo koncertu, a hlavně jsme si vyměňovali zkušenosti a srovnávali naše školní instituce i svou práci. To bylo velmi obohacující.
Bydlela jsem ve výborné rodině, kde jsem se cítila opravdu jako doma. S paní domácí, která mně připomínala i generačně moji maminku, jsem vedla nekonečné diskuse o všem možném, zejména ale dominovaly rodinné záležitosti a vaření, což umožnilo nahlédnout ještě hlouběji do britského života a kultury.
Na závěr musím jednoznačně konstatovat, že můj kurz byla výborná volba a chtěla bych poděkovat koordinátorce projektu Olze Šilové a ekonomce Broně Sunkové.